Position

Name

Time

Club

Category

1

Carl Bell

1h 03.00

Keswick AC

Msen

2

Chris Edis

1h 06.40

Keswick AC

Msen

3

Bill Stewart

1h 06. 55

Borrowdale

M40

4

Peter Harrison

1h 07. 05

Keswick AC

Mu23

5

Mark McGoldrick

1h 07.07

Wharfedale

Msen

6

Garry Greenon

1h 08. 16

Ambleside

Msen

7

Phil Winskill

1h 08.35

Keswick AC

Msen

8

Chris Robinson

1h 09.30

Ambleside

Msen

9

Steve Birkinshaw

1h 10.00

Borrowdale

M45

10

Mike Johnson

1h 10.06

Bowland F.R

M50

11

Todd Oats

1h 10. 19

Ambleside

Msen

12

Howard Seal

1h 10.23

CFR

M40

13

Karl Steingger

1h 11.20

Ambleside

Msen

14

Paul Aitken

1h 11.56

Helm Hill

Msen

15

David Birch

1h 12.00

Keswick AC

M40

16

Paul Cornforth

1h 12.09

Borrowdale

M50

17

John Nicoll

1h 12.50

Keswick AC

M40

18

Darren Block

1h 13.05

CFR

Msen

19

Lee Newton

1h 13.38

Keswick AC

Msen

20

Chris Knowles

1h 13.38

Ellenborough

M50

21

Chris Newman

1h 13.49

Wharfedale

Msen

22

Jamie Luxmoore

1h 13.59

Ambleside

Msen

23

Mike Robinson

1h 14.07

Dark Peak

M40

24

Scott Umpleby

1h 14.20

Unattached

M45

25

Greg Lamb

1h 15.07

Keswick AC

Mu23

26

Andrew Jebb

1h 15.27

Bingley

Msen

27

Paul Neild

1h 15.40

Bowland F.R

M40

28

Tom Gomersall

1h 15.42

Bingley

Msen

29

Rebecca Sheffield

1h 15.52

Ambleside

Wsen

30

Paul Lambert

1h 16.49

Wharfedale

M45

31

Steve Bennett

1h 17.09

Eden

M40

32

Andy Beaty

1h 17..15

CFR

M55

33

Paul Barnes

1h 17.17

Borrowdale

M40

34

Craig Smith

1h 17.47

Keswick AC

M45

35

Chris Reade

1h 18.03

Bowland F.R

M45

36

Nigel Wood

1h 18.10

Coniston F.R

Msen

37

Peg Bullen

1h 18.37

Keswick AC

M45

38

Scott Keough

1h 19.40

Ellenborough

M40

39

Roy Gibson

1h 19.53

Dark Peak

M50

40

Jane Reedy

1h 20.22

Ambleside

Wsen

41

Simon Dally

1h 20.23

Bolton

M40

42

Matt Foxwell

1h 20.24

Kendal


43

Garry Owens

1h 20.27

NFR

M55

44

Mark Harris

1h 20.44

Helm Hill

M40

45

P Pearson

1h 21.13

Saltwell

M50

46

James Wright

1h 21.31

Unattached

Msen

47

Chris Suanepoel

1h 21:34

Unattached

Msen

48

Garry Beardwood

1h 21.51

Helm Hill

M40

49

Paul Reilly

1h 22.12

Coniston

Msen

50

James Christmas

1h 22.18

Keswick AC

Msen

51

Paul Metcalf

1h 22.22

Unattached

Msen

52

Richard Todd

1h 22.54

Wigton

Msen

53

Andrew Parker

1h 23.02

unattached

Msen

54

Steven O'keeffe

1h 23.10

CFR

M40

55

Stu Windsor

1h 23.16

Border

M40

56

Allan Miller

1h 23.25

Kendal

M55

57

Alastair Spanner

1h 23.48

Unattached

M40

58

Lou Roberts

1h 24.01

Ambleside

M40

59

Robert Carter

1h 24.22

Tynedale Harries

M40

60

Richard Kendal

1h 24.36

Unattached

Msen

61

Ian Horne

1h 24.40

Eden

M45

62

Chris Harling

1h 24.51

Unattached

Msen

63

Bob Jones

1h 24.57

Keswick AC

Msen

64

Pete Marston

1h 25. 30

CFR

Msen

65

Simon Martlock

1h 25.32

Dumfries RC

M45

66

Keiith Loan

1h 25.41

Keswick AC

M55

67

Hazel Robinson

1h 25.53

Ambleside

W40

68

Lyn Thompson

1h 26.26

Keswick AC

W55

69

Ricky Fee

1h 26.33

Unattached

Msen

70

Stuart Edginton

1h 26.43

Keswick AC

M40

71

Karl Garside

1h 26.45

Unattached

M45

72

Sam Stead

1h 27.19

CFR

Msen

73

Catherine Spurden

1h 27.37

Keswick AC

Wsen

74

Dennis Nelson

1h 27.56

Dallam

M45

75

Liz Wilson

1h 28.12

unattached

Wsen

76

Stephen Weston

1h 28.34

DH Runners

Msen

77

Stephen Dougles

1h 28.39

Ellenborough

Men

78

Kathleen Aubby

1h 28.56

Helm Hill

W45

79

David Harvey

1.28.56

Pennine

M45

80

Neil Sidway

1h 29.51

CFR

M50

81

Steve Jones

1h 30.14

Keswick AC

Msen

82

Paul Simpson

1h 30.24

Kendal

M50

83

Kate Beatyy

1h 31.02

CFR

W50

84

David Gibson

1h 31.05

Esk Valley

Msen

85

Kate Ayres

1h 31.11

Ambleside

W50

86

Becky James

1h 31.27

Helm Hill

Wsen

87

Anna Furrest

1h 31.33

Ambleside

W40

88

Nikki Kay

1h 31.40

Lancs Constab

Wsen

89

Lawrence Day

1h 31.53

Pennine

Msen

90

Mark Grham

1h 31.55

CFR

M50

91

Jonathan Stubbs

1h 32.05

Darwen Dashers

M45

92

Chris Moran

1h 31.14

Unattached

Msen

93

John Robinson

1h 32.27

Annan

M55

94

Kerry Cornforth

11h 32.40

Borrowdale

W40

95

Shaun Hardisty

1h 32.40

Eden

M40

96

Jayne Rigby

1h 32.44

Helm Hill

Wsen

97

Jack King

1h 33.40

CFR

M65

98

John Robson

1h 34,36

Unattached

M50

99

Sally Ward

1h 35.23

Unattcahed

W50

100

Peter Reed

1h 35.45

NFR

M60

101

David Johnson

1h 35.59

NFR

M55

102

Paul Burchell

1h 36.02

Long Easton RC

M50

103

Graham Eccles

1h 36.23

Clayton Le Moor

M55

104

Craig Baricom

1h 36.27

Unattached

M40

105

Mike Cottrill

1h 36.43

Unattched

Msen

106

Marie Robson

1h 36.47

Helm Hill

W45

107

Hugh Stirling

1h 36.50

Unattached

M50

108

Ashley Hardwell

1h 37.09

Unattached

M50

109

Nick Hambrey

1h 37.29

Kendal

M60

110

Trevor Wakenshaw

1h 38.15

North Shields Poly

M45

111

Amanda Burron

1h 38 22

Helm Hilll

Wsen

112

David Geragty

1h 38.29

Unattached

Msen

113

Trevor Symonds

1h 38.29

FRA

M55

114

Graeme Fox

1h 38 51

Ellenborough

Msen

115

Jim Fisher

1h 38.57

Howgill

M50

116

Les Backer

1h 39.00

CFR

M45

117

Jennie Chaterley

1h 39.07

CFR

W40

118

Victoria Ware

1h 39. 25

Unattached

Wsen

119

John Moss

1h 39.51

Unattached

M45

120

Antony Murray

1h 39.53

Eden

Msen

121

Graham Seddon

1h 40.10

Unattached

M50

122

Mel Bradley

1h 40. 57

CFR

W50

123

Garrry Dowthwaith

1h 41. 07

Dallam

M55

124

Stephen Watson

1h 42. 16

Dallam

M40

125

Anna Blackburn

1h 42.25

CFR

W50

126

Emma Cooper

1h 42.51

Eden

Wsen

127

Ange Jackson

1h 43.12

CFR

Wsen

128

Cath Musetti

1h 43.39

Ambleside

W45

129

Michael Salkeld

1h 43.41

Unattached

Msen

130

Justin Hale

1h 43.47

Unattached

M45

131

Andrew Githins

1h 44.14

Black Comb

M50

132

Gill Douglas

1h 45.58

Eden

W50

133

Jenny Russell

1h 45.58

Unattached

W40

134

David-John Carruthers

1h 46.54

CFR

Msen

135

Sandra Mastonn

1h 46.57

CFR

W50

136

Jason Fisher

1h 47.27

Unattacher

M45

137

Lindsay Buck

1h 47.27

CFR

W50

138

Glyn Casswell

1h 48.10

Quakers RC

M40

139

NIck Moore

1h 48.16

CFR

M50

140

Stewart Johnson

1h 48. 27

Helm Hill

M60

141

Rachel Slattery

1h 48.41

Helm Hill

W40

142

Thomas Martindale

1h 49.29

Unattached

Msen

143

Phil Curries

1h 49.31

Lancs Constab

M55

144

Allan Buckley

1h 49.46

Keswick AC

M65

145

Alex Kirby

1h 50.04

Arragon Tri

Msen

146

Richard Tait

1h 41.24

Swaledale

M60

147

Nicky Butler

1h 52.56

Keswick AC

W50

148

Andrew Frame

1h 57.40

Bingley Harries

M45

149

Jane Mottram

2h 02.32

CFR

W55

81

150 Dot Patton 2h 02. 31 CFR W55