Junior Records

Long Jump

     

U11B

Darren Duncan

4.23m

2003

U11G

Megan Bates

3.73m

2007

U13B

Liam Graham

4.53m

2005

U13G

Megan Bates

4.35m

2009

U15B

Alistair Waymouth

4.52m

2009

U15G

Kirsty Norwood

4.51m

2008

U17B

Joe Aris

5.77m

2008

U17G Bethan Ellerton 4.87m 2007
Junior Women Anna Whitemore 4.05m 2007

Junior Men

Mark Nixon

4.57m

2007

High Jump

     

U11B

James Norwood

1.29m

2007

U11G

Kelly Carruthers , Kerry Jordan & Constance Rockliffe-King

1.15m

2004

2012

U13B

James Norwood

1.40m

2008

U13G

Alice McKillop

1.40m

2009

U15B

Joe Aris

1.65m

2007

U15G

Kirsty Norwood

1.55m

2008

U17B

Joe Aris

1.75m

2008

U17G

Bethan Ellerton

1.55m

2007

Tripple Jump

     

U17B

Adam Howey

11.32m

2008

U17G

Lorna Johnston

8.67m

2008

Cricket Ball Throw      
U1B      
U11G Freya Jamieson-Smith 17.88m 2014

Shot Putt

     

U13B

Aidan McGleenan

5.83m

2006

U13G

Joely Thomas

6.80m

2004

U15B

Lee Savage

9.84m

2007

U15G

Ellena Heyhurst

8.40m

2014

U17B

Lee Savage

10.0m

2008

U17G

Amy Peacock

6.95m

2004

Discus

     

U13B

Aidan McGleenan 14.32m 2007

U13G

Helen Peacock

16.35m

2005

U15B

Hugo Addison

18.60m

2004

U15G

Lorna Johnston

20.41m

2007

U17B

Stuart Aris

20.88m

2007

U17G

Lorna Johnston

21.83m

2008

Junior Women Anna Whitemore 16.0m 2007

Junior Men

Mark Nixon

16.38m

2006

Javelin

     

U13B

Aidan McGleenan

24.74m

2006

U13G

Emily Heaviside

22.36m

2008

U15B

Michael Kenyon

18.90m

2004

U15G

Emily Heaviside 23.36m 2010

U17B

Mark Nixon

19.30m

2004

U17G

Emily Heaviside

23.60m

2011

40m Hurdles

     

U11B

     

U11G

     

U13B

Simon Walker

7.55

2004

U13G

Kerry Jordan

8.27

2004

70m      
U13G Megan Bates 10.5 2009
70m Hurdles      
U13G Alice McKillop 14.4 2009

75m Hurdles

     
U13B Sam Dudson 15.7 2008
U13G      

U15G

Meagan Bates

12.9

2008

80m Hurdles      
U15B Jay Balmer 16.4 2008
U17G Megan Bates 13.3 2012

60m

     

U11B

Jamie Howe

9.08

2004

U11G

Kerry Jordan

9.30

2004

70m

     

U11B

Darren Duncan

10.3

2003

U11G

Ellena hayhurst

10.6

2010

U13B

     

U13G

Georgie Harris

14.7

2006

75m

     

U13G

Megan Bates

10.6

2009

80m

     
U11B Taylor Balmer 12.6 2007
U11G Ellena Hayhurst 12.4 2009

U13B

Cameron MacLagan

11.4

2006

U13G

Megan Bates

11.1

2009

U15B

Michael Kenyon

11.46

2004

U15G

Sally Butterworth

11.31

2004

100m      
U13B Mathew Golden 14.3 2008
U13G Ellena Hayhurst 14.0 2012

U15B

Joe Aris

12.2

2007

U15G

Megan Bates

13.0

2011

U17B

Joe Aris 11.6 2008

U17G

Megan Bates

13.1

2012

Junior Women Anna Whitemore 14.8 2007

150m

     
U11B Louie Johnson 23.76 2013
U11G Megan Bates 20.5 2009

U13B

Louie Johnson

21.0

2014

U13G

Megan Bates

20.5

2009

200m

     
U13B Louie Johnson 29.45 2014
U13G Megan Bates 28.9 2009

U15B

Joe Aris

25.2

2007

U15G

Megan Bates

26.3

2011

U17B

Joe Aris 24.4 2008

U17G

Megan Bates

25.5

2012

300m

     

U17G

Megan Bates

41.4

2013

400m

     

U15B

Luke Evans 72.0 2012

U15G

     

U17B

Joe Aris

54.1

2009

U17G

Megan Bates 60.4 2012

Junior Men

Mark Nixon

66.7

2006

600m

     

U11B

Louie Johnson

1.50.0

2013

U11G

Madeleine Rockliffe-King

1.56.3

2012

800m

     

U13B

Louie Johnson

2.22.9

2014

U13G

Megan Bates

2.21.1

2009

U15B

Joe Aris

2.06.9

2007

U15G

Amy Cooke

2.23.9

2014

U17B

Joe Aris

2.09.1

2008

U17G

Megan Bates

2.13.31

2013

Junior Men Mark Nixon 2.27.1 2006

1500m

     

U13B

Sam Dudson 5.10.2 2008

U13G

Megan Bates

4.55.5

2009

U15B

Alastair Weymouth

4.29.0

2009

U15G

Matilda Lowther

4.46.1

2009

U17B

Lee Savage

4.31.1

2008

U17G

Victoria Johnston

5.17.7

2008

Junior Men

Mark Nixon

4.57.3

2006

Junior Women Charlotte Arter 4.42.7 2009

1500m Steeplechase

     

U17B

Michael Kenyon

5.36.2

2007

3000m

     

U17B

Lee Savage

9.50.9

2008

U17G

Charlotte Arter 10.31.7 2007
Junior Women Charlotte Arter 10.18.7 2009
5000m      
U17B Lee Savage 16:40 2008
Junior Women Charlotte Arter 18.44.4 2009

Mid-Lancs XC League

U15 Boys Champions 2000

U13 Girls Bronze 2002

                 Silver   2003

U15 Girls Bronze 2004

Cumbria XC Championships

U11 Girls 2002, 2003, 2004, 2005, 2007, 2008

U11 Boys 2004,2006,2007, 2008

U13 Girls 2003, 2005,2008

U13 Boys 2002

U15 Girls 2007

U15 Boys 2007

U17 Girls 2005,2006

Individual Winners

U11 Girls: V Johnston 2004

U11 Boys: D Duncan 2004

U13 Girls: V Johnston 2005, J Hebson 2006

U15 Boys: A Weymouth

U15 Girls: M Lowther 2008

U17 Girls: Charlotte Arter 2007, V Johnston 2008

U20 Women: Rhiannon Silson 2007

Cumbria XC League - Winners

U11 Girls: 2008-09

U11 Boys: 2008-09

 

Cumbria Track League

U11 Best Overall Team 2011

U11 Boys - Winners

Overall Individual Winner J Aris 2003

70m - J Aris 2003 Nathan Sumner BRONZE 2011

600m - D Fenton 2003
Nathan Sumner SILVER 2011
Louie Johnson GOLD 2012
Joseph Newby SILVER 2012

Long Jump - J Aris 2003 Nathan Sumner SILVER 2011

High Jump - J Aris 2003

4 x 100m Relay -  (S Hunter, J Aris, D Duncan, D Fenton) SILVER 2012

U11 Girls

Over Individual Winner- Ellena Hayhurst 2010

Long Jump - G Harris 2003
Ellena Hayurst GOLD 2010
Alice Christy SILVER 2011
Maddy Rockcliffe-King BRONZE 2011
Alice Christy BRONZE 2012

High Jump

Ellena Hayurst SILVER 2010
Tara Simpson-Sullivan GOLD 2011
Maddy Rockcliffe-King SILVER 2011
Connie Rockcliffe-King BRONZE 2012

70m

Ellena Hayurst SILVER 2009
Ellena Hayurst GOLD 2010

4 x 100m Relay – GOLD 2011

U13 Boys

Long Jump - Luke Evans BRONZE 2011

High Jump

J Aris 2004
Sam Dudson & Mathew Golden 2008
Luke Evans Gold 2011

80m – Mathew Golden 2008

800m Elliott Matier BRONZE 2011

U13 Girls

Overall Individual Winner - Ellena Hayhurst 2011

Long Jump - Ellena Hayhurst SILVER 2011/2012

Shot Putt – J Thomas 2004

Javelin-Olivia Simpson BRONZE 2011

High Jump

K Carruthers 2006
Ellena Hayhurst GOLD 2011
Ellena Hayhurst GOLD 2012
Tara Simpson-Sullivan BRONZE 2012
Tara Simpson-Sullivan GOLD 2013
Maddy Rockliffe-King BRONZE 2013

Discus – H Peacock 2005

80m

Ellena Hayhurst GOLD 2011
Ellena Hayhurst SILVER 2012

150m

Amy Cooke SILVER 2012

800m

Amy Cooke BRONZE 2012

 

1500/800m – V Johnston 2005

4x 100m relay

BRONZE 2011
GOLD2012

U15 Girls

High Jump-Ellena Hayhurst SILVER 2013

Javelin - Emma Peackock GOLD 2011

4 x 100m Relay – (C Gibson, A Whitemore, H Marshall, M Smith, B Ellerton) 2004
GOLD – (Ellena Hayhurst, Emma Dunham, Catherine Mason/Amy Cooke) 2013

800/1500m – V Johnston 2006

U15 Boys

400m-Gregor Airey GOLD 2013

U17 Girls

Long Jump- Arabella Sharrock BRONZE 2012

100m - Arabella Sharrock SILVER 2012

Cumbria County Track Championships

U11 Girls
Long Jump – Megan Bates 2007; Millie Holder 2008

U11 Boys

70m – Taylor Balmer 2007
600m – Sam Dudson 2006
Long Jump – Taylor Balmer 2007

U13 Girls

800m – V. Johnson 2005;Megan Bates 2008

High Jump – L Johnston 2005

U13 Boys

800m – Richard Cossins 2006,Sam Dudson 2007

High Jump – J Aris 2005; Richard Norwood 2008

U15 Girls

800m – Vicky Johnston 2006 & 2007

Discus – B Ellerton 2005

U15 Boys

800m – Joe Aris

HJ – Joe Aris  2006

U17 Girls

Discus – Bethan Ellerton 2006

U17 Boys

3000m – Michael Kenyon 2006
1500m Steeplechase – Michael Kenyon 2007
HJ – Stuart Aris 2006
Long Jump – Adam Howey 2008

U20 Junior Women
Discus – Claire Gibson